Malzemeler

  • 1 1 Yemek Kaşığı (13 gr) Toz Şeker
  • 2 1/2 Su Bardağı (120 ml) Sıvı Yağ
  • 3 3 Yemek Kaşığı (45 gr) Yoğurt
  • 4 1/2 Yemek Kaşığı (7 gr) Tuz
  • 5 1 Yumurta
  • 6 4 Su Bardağı (560 gr) Un
  • 7 8 Yemek Kaşığı (120 ml) Sıvı Yağ ile Açılmış Haşhaş Ezmesi
  • 8 Rondoda Çekilmiş 2 Avuç Ceviz
ZorlukOrta
Hazırlanma Süresi75 dk
Kalori Miktarı580 cal
Pişirme Süresi30 dk
Kaç Kişilik8 kişilik

Haşhaşlı Cevizli Bükme Çörek Tarifi

Kahvaltılarınızın ya da 5 çayınızın yanına eşlik edecek tel tel ayrılan bu haşhaşlı çöreklerin hem yapımı kolay hem de lezzeti çok.

1) Suyu kabınıza alın.


2) Şekeri ve mayayı ekleyip hafif karıştırıp 5 dakika bekleyin. Hafifçe köpürecek.


3) Sıvı yağ, yoğurt, tuz ve yumurta akını ilave edin.


4) Ardından unu ekleyin. Ele yapışmayacak ve yumuşak hamur kıvamına gelince kadar çok az yağladığınız kaba alıp üstünü örtün. Yaklaşık 45 dakika oda sıcaklığında 2 katına çıkana kadar mayalandırın.


5) Mayalanan hamurun gazını alıp, 6 eşit parçaya ayırın ve yuvarlayın. Daha sonra hafif unladığınız tezgahta 5 dakika üstünü örterek dinlendirin.


6) İlk yuvarladığınız hamuru un serptiğiniz tezgahta tabak büyüklüğünde açın. (Açmadan önce hamurun üstünü de hafif unlarsanız açarken yapışma sorunu yaşamazsınız.)


7) Açtığınız hamurun üstüne 1 yemek kaşığı her tarafına eşit ve ince yayılacak şekilde haşhaş ezmesinden sürün. Kıvamı koyuysa sıvı yağ ile biraz daha inceltin.


8) Cevizi serpiştirin ve yan tarafa alın.


9) Diğer hamurları da açıp, haşhaş ve ceviz işlemini uygulayıp, hamurları üst üste dizin.


10) Elde ettiğiniz 6 kat hamuru kenarlardan hafif çekiştirip genişletin. Daha sonra ortadan ikiye ayırın. Yarım ay şeklinde olacak şekilde 6 katı diğer 6 katın üzerine koyun. Toplamda 12 kat elde etmiş olacaksınız. Bunu da 1,5 parmak genişliğinde 6 parça elde edecek şekilde boyuna kesin. İlk parçayı alıp hem burarak, sağ eliniz ileri yaparken sol eliniz geri hareketini yapacak, hemde uzatıp incelterek hafif yağlanmış tepsiye dizin. Eğer dikdörtgen bir tepsiye dizecekseniz onun boyuna göre kesip yerleştirin. Eğer yuvarlak bir tepsiye dizecekseniz ortadan başlayıp içten dışa dolama hareketini yapın.


11) Diğer kestiğiniz parçalar içinde aynı işlemi uygulayın.


12) En dışta kalan küçük, kenar kısmı sosu bol olanların arasına sıkıştırırsanız herkese eşit sekilde haşhaş yedirmiş olursunuz:) Birde çok sıkı sarmayın ki hamur kabarıp birbirinin pişmesini etkilemesin. Çok az kabaracak pay bırakın.


13) Yumurta sarısını çok az suyla açıp üstüne sürün.


14) Önceden ısıttığımız 180 derecelik fırında altı ve üstü kızarana kadar pişirin.


15) Soğumaya alın ve soğuduktan sonra dilimleyin.


Afiyet olsun.

Yorumlar
  • Henüz yorum yapılmadı.