Yüksek Proteinli Diyetler Ne Kadar Sağlıklı?

Yaz yaklaşıyor, yumurta kapıya dayandı! Acil kilo vermeniz veya fit olmanız lazım! Sonuçta o bikinleri/mayoları iyi taşımak istiyorsunuz. İlk akla gelen basit yöntemlerden biri karbonhidrat alımını kesip, proteinden zengin beslenmek oluyor haliyle! Ama bu tarz diyetin vücudunuza neler yaptığını, size uygun olup olmadığını da bilmiyorsunuzdur muhtemelen. Gelin bu tarz diyetler nelere sebep oluyormuş bir okuyalım bakalım..

Bu tarz diyetler yapıldığında, ilk başta hızlı bir kilo verişi görülür çünkü hızla verilen kilolar vücut suyundan gider; yani ödem atarsınız, yağ değil. Kısa süreli kilo kaybı için kolay bir çözümdür. Ancak yapılan araştırmalarda bu diyetlerin uzun bir süre yapılması sonucu kardiyovasküler risklerin arttığı kanıtlanmıştır. Her gün 20 gr daha az karbonhidrat ve 5 gr daha fazla protein alırsanız, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinizi %5 arttırmış olursunuz.


Bu diyeti savunanlar, diyette karbonhidrat alımını düşük tutunca, vücudun insülin salgılamasını azalttığını, böylece yemeğin vücutta yağa dönüşmesini engellediğini söylerler. Ayrıca karbonhidrat içeren yiyeceklerin daha az doyurucu olduğunu, bu yüzden de açığınızı bastırmak için daha fazla tüketildiğini bildirmektedirler. Ancak vücudumuza vereceğimiz diğer zararları hiç düşünmemektedirler. Yüksek oranda protein içeren bir diyet, karaciğer ve böbreklere ekstra yük olmaktadır. Çünkü yüksek protein aldığımızda bu organlar normalden daha fazla atık maddeyi metabolize etmeye ve vücuttan atmaya çalışacaklardır. Bunun sonucunda böbrekte taş oluşumu ve/veya idrarda yüksek ürik asit yüzünden tahribat olabilir. Özellikle eğer kişide tanımlanmış bir diyabet ya da böbrek hastalığı var ise, yüksek proteinli diyet böbrek fonksiyonlarının bozulmasını daha da hızlandıracaktır, diyeti kısa süre yapsanız bile. Bunların yanı sıra yüksek protein alımı vücutta fazla kalsiyum atımına da sebep olur; bu da zamanla osteoporoza yakalanma riskini arttırır.


Karbonhidrat alımını şiddetli şekilde kısıtlamak da yanlıştır, çünkü bu yağ hücrelerinin metabolizmasını hızlandırır ve vücut enerji olarak depolarda organlar için gerekli bulunan yağı enerjiye çevirmek ister. Yani kısacası depolarınızdaki yağdan yaşamaya başlarsınız. Ancak bu sandığınız gibi yağ yakmak anlamına gelmez; bu, vücuda proteinlerden gelen asidik maddelerin (keton cisimcikleri) kana karışmasıdır. Bu durumlar özellikle kalp, şeker ve böbrek hastalarında çok tehlikelidir.


Ayrıca karbonhidrattan fakir bir diyet, çeşitli vitamin ve mineralleri almanızı da engeller. Sağlıklı, karbonhidrat zengini gıdalar (tam tahıllı ürünler, sebze ve meyveler) bağışıklık sistemini kuvvetli tutan, sağlığa olumlu katkıda bulunan, hastalıklardan koruyan vitamin ve mineralleri barındırırlar.


Sonuç olarak; sağlıklı bir şekilde kilo vermek için vücudunuza uzun vadede zarar verecek diyetleri seçmek yerine, basitçe gıda seçimlerinizi düzgün yaparak daha az kalori alın. Hem kilo verin, hem de sağlıklı bir gelecek sürün.

Yorumlar
  • Ece Köprülü Blogger - Yorumunuzu ve tecrübenizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim :) İnanın bu tarz popüler diyetleri yapıp kısa sürede başarıya ulaştım diye sevinen çok kişi var, ama sizin de yaşadığınız gibi uzun vadede aslında hiç bir işe yaramıyorlar. Bilinçsiz yapılan diyetlerin azalması dileklerimle.. :) 01.06.2016
  • Armağan Ünlü Mutfak Aşığı - Deneyen ve yanılan biri olarak söylüyorum, keşke bu yazınıza daha önce denk gelseydim :) protein diyetleriyle hızlı verilen kilolar aynı hızda geri alınıyor. Denendi. Onandı :) 31.05.2016
Önceki Blog Yazısı Sonraki Blog Yazısı