“Üyelik Sözleşmesi”:

Tanımlar:

“Mutfakinsanlari.com” Kullanıcı ve Gizlilik Sözleşmesi (Bundan sonra kısaca “Sözleşme” olarak anılacaktır),

Mutfakinsanlari.com’a ait http://www.mutfakinsanlari.com (Bundan sonra kısaca "Mutfakinsanlari.com" ya da “Portal” olarak anılacaktır)

Üye olacak ya da Mutfakinsanlari.com’u ziyaret edecek internet kullanıcıları (Bundan sonra kısaca “Kullanıcı” olarak anılacaktır.)

 

İşbu sözleşmenin ayrılmaz parçası olan “Kullanım Koşulları”, “Gizlilik Politikası” ve “Site içi Yorum Koşulları” ile portal dâhilinde hizmetlerin kullanımına ilişkin açıklamalardan oluşan işbu “Üyelik Sözleşmesi” Mutfakinsanlari.com portalına üye olmaya elektronik olarak onay veren "Üye" arasında karşılıklı olarak kabul edilerek yürürlüğe girmiştir.

 

Sözleşmenin Konusu ve Kapsamı:

İşbu sözleşmenin konusu, Mutfakinsanlari.com isimli "Portal"da sunulan hizmetlerin, bu hizmetlerden yararlanma şartları ile tarafların hak ve yükümlülüklerinin tespitidir. Sözleşme ve ekleri ile "Portal" içerisinde yer alan kullanıma, üyeliğe ve hizmetlere ilişkin "Mutfakinsanlari.com" tarafından yapılmış olan bilcümle uyarı, yazı ve açıklama gibi beyanlar kapsam dâhilindedir. "Kullanıcı", işbu sözleşme hükümlerini kabul etmekle, "Portal" içinde yer alan kullanıma, üyeliğe ve hizmetlere ilişkin "Mutfakinsanlari.com" tarafından açıklanan her türlü beyanı da kabul ederek “Üye” olmaktadır. “Üye” bahsi geçen beyanlarda belirtilen her türlü hususa uygun olarak davranacağını kabul, beyan ve taahhüt etmektedir

 

Üyelik Şartları:

 

 1. “Şef Olarak Üye Olma Koşulları”:

Şef olarak üye olabilmeniz için öncelikle “Üyelik Sözleşmesi”’ni onaylamış olmanız ve profesyonel aşçılık eğitimi almış ya da almakta olmanız gerekmektedir. Bu eğitimleri ise gastronomi eğitimi veren ilgili üniversiteler, turizm meslek okulları, aşçılık okulları, MEB’e bağlı gastronomi ve mutfak sanatı okulları vb. kurumlardan almış olmanız gerekmektedir. Sonrasında “Şef Ol” butonuna basarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Mutfakinsanlari.com gerekli gördüğü durumlarda belirtilen gastronomi okullarından almış olduğunuz mezuniyet diploması ya da şef olarak çalışmakta olduğunuza dair çalışmakta olduğunuz kurumdan yazılı belge talebinde bulunabilir.

“Şef” olarak üyeliğinizin onaylanması sonucunda “site içi kullanım koşulları ve yorum kuralları” içerisinde kısıtlama olmaksızın yorum yapabilir, ilgili şefleri ya da üyeleri takip edebilir, kendi tecrübe ve deneyimlerinizi kendi profil sayfanızdan paylaşabilirsiniz. Yemek tarifleri dışında gastronomi konulu tecrübe ve deneyimlerinizi de paylaşabilirsiniz. (Gastronomi konusu dışındaki yazılarınız onay sürecinden geçemeyeceğinin altını çizeriz)

Uyarı: Yazılarınız site içerisinde yayınlanmadan önce site yöneticileri tarafından değerlendirilecek, uygun bulunmayan yazılar için tarafınıza bilgilendirme amaçlı geri dönüş yapılacaktır.

Site İçi Kullanım Koşulları ve Yorum Kuralları”’na buradan ulaşabilirsiniz.

 

 1. “Blogger Olarak Üye Olma Koşulları”:

Blogger olabilmeniz için öncelikle “Üyelik Sözleşmesi”’ni onaylamış olmanız ve site içerisinde “Mutfak Aşığı” olarak en az 20 adet yemek tarifi paylaşımında bulunmuş olmanız gerekmektedir. Sonrasında “Blogger Ol” butonuna basarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Şeflerimizden ve yazarlarımızan oluşan jüriye sunulacak olan talepler sonrası tarafınıza en kısa sürede olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapılacaktır. Onay sürecinde “Mutfakinsanlari.com”’un etkisi bulunmamaktadır.

“Blogger” olarak üyeliğinizin onaylanması sonucunda “site içi kullanım koşulları ve yorum kuralları” içerisinde kısıtlama olmaksızın yorum yapabilir, ilgili şefleri ya da üyeleri takip edebilir, kendi tecrübe ve deneyimlerinizi kendi profil sayfanızdan paylaşabilirsiniz. Yemek tarifleri dışında gastronomi konulu tecrübe ve deneyimlerinizi de paylaşabilirsiniz. (Gastronomi konusu dışındaki yazılarınız onay sürecinden geçemeyeceğinin altını çizeriz) Videolu tarif paylaşımı sadece “Şef” kategorisinde üye olanlara tanınmış bir haktır.

Uyarı: Yazılarınız site içerisinde yayınlanmadan önce site yöneticileri tarafından değerlendirilecek, uygun bulunmayan yazılar için tarafınıza bilgilendirme amaçlı geri dönüş yapılacaktır.

Site İçi Kullanım Koşulları ve Yorum Kuralları”’na buradan ulaşabilirsiniz.

 

 1.  “Mutfak Aşığı Olarak Üye Olma Koşulları”:

Mutfak Aşığı olarak üye olabilmeniz için “Üyelik Sözleşmesi”’ni onaylamış olmanız yeterlidir. Sonrasında “Mutfak Aşığı” olarak üyeliğinizin onaylanması sonucunda “site içi kullanım koşulları ve yorum kuralları” içerisinde kısıtlama olmaksızın yorum yapabilir, ilgili şefleri ya da üyeleri takip edebilir, kendi tecrübe ve deneyimlerinizi kendi profil sayfanızdan paylaşabilirsiniz

“Mutfak Aşığı” olarak site içerisinde bazı kısıtlamalarınız bulunmaktadır.

Uyarı: Yazılarınız site içerisinde yayınlanmadan önce site yöneticileri tarafından değerlendirilecek, uygun bulunmayan yazılar için tarafınıza bilgilendirme amaçlı geri dönüş yapılacaktır.

Site İçi Kullanım Koşulları ve Yorum Kuralları”’na buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 1. Kullanıcı, Mutfakinsanlari.com’a üye olarak veya Mutfakinsanlari.com’u ziyaret ederek Portal’da belirtilen kurallara / beyanlara ve yürürlükteki tüm mevzuata uygun hareket edeceğini, tüm şart ve kuralları anladığını ve onayladığını kabul eder.
 2. Mutfakinsanlari.com, üyelerine e.günlük (blog), haber paylaşımı, yorum ve tartışma yapabilecekleri ortam sağlayan video tabanlı bir sosyal network (ağ) servisidir.
 3. Kullanıcı, Mutfakinsanlari.com’u ziyaret ederken bu Sözleşmeye, Mutfakinsanlari.com tarafından yayınlanan ve yayınlanacak olan diğer her türlü kullanım koşuluna ve Türkiye Cumhuriyeti mevzuatına uygun davranmayı taahhüt etmiş sayılmaktadır. Aksi halde; tüm hukuki ve cezai sorumluluk Kullanıcı ’ya ait olacaktır.
 4. Kullanıcının Mutfakinsanlari.com’a içerik ekleyebilmesi, içeriklere yorum yapabilmesi, diğer üyeleri takip edebilmesi, belli içerikleri favorilere ekleyebilmesi, diğer üyelerle mesajlaşabilmesi için ana sayfada bulunan “Giriş Yap” bağlantısındaki “Mutfakinsanlari.com Üyesi Olmak İçin Tıklayın”a tıklamak suretiyle; e-posta adresi, kullanıcı adı, adı, soyadı, şifre ve talep edilecek diğer verileri girerek ya da Facebook hesabı ile giriş yaparak Mutfakinsanlari.com’a üye olması gerekmekte olup; içerik okumak, içerik paylaşmak, içeriklere Facebook hesabı ile yorum yapmak hizmetlerinden ise üyelik hesabı açılması gerekmeksizin yararlanılabilir.
 5. Üyelik hesabında hukuka aykırılık unsuru taşıyan hiçbir veri yer almamalıdır. Başkası gibi davranarak, izin almaksızın herhangi bir bireye ait bir isim kullanarak ya da insanları kışkırtacak saldırgan bir kullanıcı adı oluşturulamaz. Bakınız ““Site İçi Kullanım Koşulları ve Yorum Kuralları
 6. Kullanıcı, üyelik hesabı için doğru ve eksiksiz bir biçimde bilgi sağlama ve bu bilgileri sürekli güncel tutmakla yükümlüdür.
 7. Kullanıcı, Mutfakinsanlari.com’a Facebook hesabı ile üye oluyorsa, Mutfakinsanlari.com’un Facebook profilinde yer alan ve Facebook tarafından üye olunurken kullanıcıya iletilen bilgilere Mutfakinsanlari.com’un sağladığı hizmetler doğrultusunda erişim sağlama imkanı tanımış sayılmaktadır. Kullanıcı, Facebook hesabında yer alan gizlilik ayarlarında hangi bilgilerinin Mutfakinsanlari.com tarafından erişilebilir olacağını ayarlayabilir.
 8. Kullanıcı, Mutfakinsanlari.com’a kayıtlı üyelik hesabını, profil ayarlarında yer alan “Üyeliğimi Sil” butonunu tıklayarak kapatabilir. Üyelik hesabı kapatıldıktan sonra yeniden aktif hale getirilemez. Böyle bir durumda kullanıcının tekrar üye olması gerekmektedir.
 9. Kullanıcı, Mutfakinsanlari.com’un dilediği zaman üyelerini herhangi bir sebeple ödüllendirebileceği gibi tek taraflı olarak üyeliğine son verebileceğini, üyelik hesabını geçici ya da kalıcı olarak kapatabileceğini, üyelik hesabındaki bilgileri silebileceğini, böyle bir durumda Mutfakinsanlari.com’dan hiçbir talepte bulunamayacağını gayrikabili rücu biçimde kabul etmiştir.
 10. Mutfakinsanlari.com veri tabanı ve bu veri tabanında yer alan bilgiler kısmen veya tamamen Mutfakinsanlari.com’un yazılı rızası olmadan kopyalanamaz, başka veri tabanlarına aktarılmaz ve bu veri tabanlarından üçüncü kişilerin erişimine ve kullanımına açılamaz.
 11. Üyeler tarafından 1 (bir) yıl boyunca işletilmeyen, 1 (bir) yıl boyunca Mutfakinsanlari.com’a yazılı veya görsel giriş yapılmayan veya güncellenmeyen, üyelik hesaplarını silebilir.
 12. Mutfakinsanlari.com alan adı ile üyelerin hesapları da dahil olmak üzere alt alan adlarına ilişkin tüm haklar Mutfakinsanlari.com’ya aittir. Üyelerin, üyelik hesaplarının bulunduğu alt alan adları üzerinde hiçbir hakkı bulunmamaktadır. Silinen üyelik hesaplarının - sitelerin alt alan adları farklı üyelerce kullanılabilir.
 13. Mutfakinsanlari.com'da herkese açık alanlara ya da özel mesaj alanlarına üyeleri rahatsız eden, tehdit, taciz ve hakaret içeren mesajlar atmak, içerikler yüklemek yasaktır. Bu yasağa aykırı şekilde davranan üyeler, durumları incelendikten sonra Mutfakinsanlari.com tarafından üyelikten çıkarılabilecektir. Bakınız ““Site İçi Kullanım Koşulları ve Yorum Kuralları
 14. Mutfakinsanlari.com’da yer alan bilgi, veri, yazı, fotoğraf, video, ses klibi, yorumlar, makaleler, yazılımlar, kodlar, grafikler kısaca “içerik” olarak anılacak olup; bu içerikler, Mutfakinsanlari.com’a üyeler (Şefler, Mutfak Âşıkları) tarafından girileceği gibi Mutfakinsanlari.com editörleri tarafından da girilebilecektir.
 15. Mutfakinsanlari.com’a yüklenen içerikler doğru ve güncel olmalıdır. Kullanıcı tarafından Mutfakinsanlari.com’a eklenen, yüklenen, yaratılan her türlü içerik ister gizli paylaşılmış, ister tüm kullanıcılara açık paylaşılmış olsun, bu içeriklerin doğruluğu, güncelliği ve yürürlükteki mevzuata uygun olup olmadığı tamamen Kullanıcı’nın sorumluluğundadır.
 16. Mutfakinsanlari.com, herhangi bir içeriği, herhangi bir zamanda içeriği yükleyen Kullanıcı’ya haber vermeksizin ve herhangi bir sebep göstermeksizin kendi takdiri doğrultusunda kaldırma düzenleme, değiştirme, engelleme hakkına sahiptir. Kullanıcı tarafından sağlanan içeriklerden Mutfakinsanlari.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Mutfakinsanlari.com, ilkelerine ve hukuka aykırı olan içerikleri-sayfaları yayından kaldırma hakkına sahip olup; böyle bir durumda Kullanıcı, Mutfakinsanlari.com’dan hiçbir talepte bulunmayacağını gayrikabili rücu biçimde kabul etmiştir.
 17. Mutfakinsanlari.com, Kullanıcı’dan gelen içeriği, e-postayı ya da sayfalarında bulunan herhangi bir iletiyi neden göstermeden reddetme, geciktirme, geç yayına alma veya yayınlamama hakkına sahiptir.
 18. Mutfakinsanlari.com’da sunulan hizmetleri kullanmak dışında, Mutfakinsanlari.com’da yer alan içerikleri başka amaçlar için kullanmak, taklit etmek, değiştirmek, dağıtımını yapmak veya depolamak yasaktır. Kullanıcı, Mutfakinsanlari.com’da yer alan içerikleri satamaz, reklam gibi amaçlar doğrultusunda istismar edemez ve üçüncü kişilerin hakkını zedeleyecek şekilde kullanamaz.
 19. Mutfakinsanlari.com'da yayınlanan hiçbir içeriğin üçüncü kişiler tarafından yayın hakkı içerik sahibinden izin alınmadan hiçbir mecrada hiçbir şekilde kullanılamaz, yayınlanamaz. Bakınız “Güvenlik ve Fikri Mülkiyet Politikası”
 20. Kullanıcı, Mutfakinsanlari.com'a gireceği içeriklerde 3. kişilerin kişilik haklarına zarar verecek, karalayıcı, aldatıcı unsurlar, pornografik, ahlaka aykırı fotoğraflar, hakaret, şiddet, ırkçılık, ayrımcılık ve yasadışılık unsuru bulunmayacağını taahhüt etmiştir. Bakınız ““Site İçi Kullanım Koşulları ve Yorum Kuralları
 21. Kullanıcı, Mutfakinsanlari.com tarafından talep edilmeden ve / veya Mutfakinsanlari.com’dan yazılı onay almaksızın ve / veya Mutfakinsanlari.com ile herhangi bir anlaşma sağlamaksızın Mutfakinsanlari.com’da reklam oluşturamaz, örtülü reklam niteliğinde olabilecek içerikler ile spam içerikler yükleyemez. Mutfakinsanlari.com hizmetleri, ticari amaçlarla kullanılmak isteniyorsa lütfen Mutfakinsanlari.com ile iletişim kurunuz. Bakınız “İletişim sayfası - reklam@mutfakinsanlari.com”
 22. Mutfakinsanlari.com, Mutfakinsanlari.com’un belli alanlarını veya kategorilerini, Mutfakinsanlari.com’da kullanılan bazı hizmetleri ücretli hale getirebilir ve bu ücretleri tek taraflı olarak belirleyebilir.
 23. Mutfakinsanlari.com’a üye olanlar, üyelikleri sona erse dahi üyelik hesabı ile gerçekleştirdikleri tüm eylemlerden, yükledikleri tüm içeriklerden, üyelik hesabı ile ilgili her türlü içerik ve eylemden yalnızca kendileri sorumludur.
 24. Mutfakinsanlari.com, üyelik hesaplarının güvenliği için azami dikkat gösterecektir. Ancak üyelik hesabında kayıtlı bilgiler ve hesap şifresinin güvenliği Kullanıcı’nın sorumluluğundadır. Kullanıcı, üyelik hesabına ilişkin bilgileri hiçbir zaman 3. kişilerle paylaşmamalıdır. Üyelik hesabında Kullanıcı’nın kontrolü dışında bir durum oluşması durumda derhal Mutfakinsanlari.com ile irtibata geçilmelidir. Kullanıcı’nın üyelik hesabı şifresinin 3. kişiler tarafından ele geçirilmesi ve 3. kişiler tarafından hukuka aykırı içerik sağlanması dâhil olmak üzere her türlü kötü niyetli kullanım, Kullanıcı’nın sorumluluğunda olup; kötü niyetli kullanımdan kaynaklanan her türlü hukuki ve cezai yükümlülük Kullanıcı’ya aittir.
 25. Kullanıcı, diğer kullanıcı ve üyelerin Mutfakinsanlari.com’u kullanmasını engelleyecek ya da zorlaştıracak veya veri tabanlarını ya da sunucuları bozacak veya işlemez hale getirecek eylemlerde bulunamaz, herhangi bir yazılım, donanım veya iletişim unsuruna zarar veremez, virüs içeren yazılım veya başka bir bilgisayar kodu, dosya oluşturamaz, yetkisi olmayan herhangi bir sisteme, dataya, şifreye ulaşmaya çalışamaz, direkt veya dolaylı olarak, verilen hizmetlerdeki algoritmaları ve kodları deşifre edecek, işlevlerini bozacak davranışlarda bulunamaz, içerikleri değiştiremez, dönüştüremez, çeviremez, alıntı göstermeksizin başka sitelerde yayınlayamaz, kanunen yasak bilgiler içeren mesajlar, zincir posta, yazılım virüsü gibi 3. kişilere zarar verebilecek içerikleri dağıtamaz, diğer kullanıcıların bilgisayarındaki bilgilere ya da yazılıma zarar verecek program ve / veya bilgiler gönderemez, bunun gibi hukuka aykırı ve Mutfakinsanlari.com‘a zarar verecek davranışlarda bulunamaz. Aksi halde; Mutfakinsanlari.com tarafından tüm hukuki ve cezai işlemleri başlatma ve taleplerde bulunma hakkı saklıdır.
 26. Mutfakinsanlari.com, Kullanıcı’nın bu Sözleşme’ye aykırı davranması, Mutfakinsanlari.com’u kullanırken ya da Mutfakinsanlari.com’a üye olurken verdiği bilgilerin hatalı veya gerçeğe aykırı olması, Mutfakinsanlari.com’da verilen hizmetleri kötü niyetli şekilde kullanması veya Mutfakinsanlari.com’nun gerekli görmesi halinde Mutfakinsanlari.com’u kullanmasını engelleyebilir veya üyeliğini gerekçe göstermeksizin sona erdirebilir. Bu durumlarda Mutfakinsanlari.com’nun ayrıca hukuki yollara başvurma hakkı saklıdır.
 27. Fotoğraf, tarif, metot, kod, program, işleyiş tasarım, logo, resim, yazı dahil olmak üzere Mutfakinsanlari.com’da yer alan tüm içerikler ile Mutfakinsanlari.com markası ve Mutfakinsanlari.com alan adı, alt alan adları ve tüm sayfalara ilişkin tüm fikri ve sınai mülkiyet hakları Mutfakinsanlari.com’a aittir veya Mutfakinsanlari.com tarafından bunların kullanımına ilişkin olarak hak sahiplerinden kanunlara uygun şekilde lisans alınmıştır. Bu sebeple; söz konusu içerikler Mutfakinsanlari.com’dan izin alınmaksızın hiçbir surette kullanılamaz, yayınlanamaz, işlenemez, çoğaltılamaz, yayılamaz, temsil suretiyle faydalanılamaz, işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletilemez. Aksi halde; Mutfakinsanlari.com tarafından tüm hukuki ve cezai işlemleri başlatma ve taleplerde bulunma hakkı saklıdır. Bakınız “Güvenlik ve Fikri Mülkiyet Politikası”
 28. Tüm mali hakları Mutfakinsanlari.com’ya ait olduğu belirtilen içerikler ile tüm fotoğraf, tarif, metot, kod, program, işleyiş ve görsellere ilişkin şahsi kullanımın dışında, kopyalama, işleme ve internet başta olmak üzere radyo-televizyon, uydu ve kablo gibi telli veya telsiz yayın yapan kuruluşlar vasıtasıyla veya dijital iletim de dahil, işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlar ve bunlarla sınırlı kalmamak kaydıyla her türlü araçla içeriği yayınlanamaz. Bakınız “Güvenlik ve Fikri Mülkiyet Politikası”
 29. Mutfakinsanlari.com’da yer alan içeriğin alıntılanması, makul sınırlarda kalmak ve kaynak gösterme ve ilgili içeriğe ilişkin sitemize bağlantı vermek kaydıyla mümkündür. Makul sınır, eserin veya sair içeriğin basit bir özetinden ibaret olup, içeriğe vakıf olunması için Mutfakinsanlari.com’un ziyaret edilmesi ihtiyacını ortadan kaldırmayacak düzeyde olmalıdır. Her durumda, Mutfakinsanlari.com’da yer alan içeriklerden herhangi birinin tamamının alıntılanması Mutfakinsanlari.com’nun yazılı izni olmadıkça, yukarıdaki şartlara uyulsa dahi mümkün değildir. Konuya ilişkin Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri saklıdır. Bakınız “Güvenlik ve Fikri Mülkiyet Politikası”
 30. Kullanıcı, Mutfakinsanlari.com’da yayınlanmak üzere sunduğu her türlü içeriğe ilişkin olarak, içeriğe ilişkin işleme, çoğaltma, yayma, temsil, işaret, ses ve / veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakları dâhil olmak üzere tüm telif haklarını Mutfakinsanlari.com’a yer, süre ve mecra ile sınırlı olmaksızın geri dönülmez olarak devretmekte, bedelsiz olarak tam lisans hakkı vermektedir. Bu sebeple; Kullanıcı, söz konusu içeriği ancak bu Sözleşme’nin 28. maddesinde belirtilen şartlara uygun şekilde kullanabilecektir. Bu şartlar dışında söz konusu içeriğin kullanımı Mutfakinsanlari.com’nun yazılı onayına tabidir.
 31. Kullanıcı’nın yayın hakkına sahip olmadığı içerik bakımından, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’ndaki usule uygun ve atıfta bulunmak şartıyla içerik sağlaması gerekmekte olup; aksi halde Kullanıcı Mutfakinsanlari.com’un uğradığı ve uğrayabileceği doğrudan ve dolaylı, maddi ve manevi tüm zararını tazmin etmekle yükümlüdür.
 32. Mutfakinsanlari.com, site içerisinde virüs ve sair zararlı içerik barındırmaması için azami gayret sarf etmekle birlikte Kullanıcı’nın teknik sorunlar yaşaması veya diğer nedenlerle bilgisayarına virüs geçmesi veya herhangi bir zarara uğraması halinde uğranacak zararlardan (bunlarla sınırlı kalmamak kaydıyla Kullanıcı’nın bilgisayarı veya programlarının hasar görmesinden) dolayı Mutfakinsanlari.com’nun sorumluluğu bulunmamaktadır. Bu sebeple Kullanıcı Mutfakinsanlari.com’dan hiçbir talepte bulunulamaz. Kullanıcı, anılan zararlara uğramamak için gerekli önlemleri almakla yükümlüdür.
 33. Mutfakinsanlari.com, Mutfakinsanlari.com’un hizmetlerinin yapısını Kullanıcı’ya önceden bildirim yapmaksızın dilediği zaman değiştirebilir ve / veya hizmetleri veya bazı özelliklerini geçici veya kalıcı olarak sonlandırabilir.
 34. Mutfakinsanlari.com, Mutfakinsanlari.com’da yer alan içerik, hizmet, imkân ve sair unsurların yayınının devamlılık arz etmesine önem göstermekle birlikte yayının ve / veya Mutfakinsanlari.com üzerinden sunulan hizmetlerin kesintisiz olacağına dair garanti vermemektedir. Böyle bir durumda Mutfakinsanlari.com’un sorumluluğu bulunmamaktadır.
 35. Mutfakinsanlari.com’un veya Mutfakinsanlari.com’un hizmet aldığı 3. kişi veya kuruluşların kusurundan dolayı yaşanabilecek herhangi bir veri kaybı durumunda, Mutfakinsanlari.com’un sorumluluğu bulunmamakta olup; kaybolan bilgi ve verilerin yeniden girilmesi sorumluluğu Kullanıcı’ya aittir. Bu sebeple; Kullanıcı’nın verilerini korumak üzere kendi önlemlerini alması önerilmektedir.
 36. Kullanıcı’nın Mutfakinsanlari.com’a verdiğin bilgilerin bazıları zorunlu olarak verilen (e-posta adresleri, IP bilgileri gibi) bilgiler, bazıları da Kullanıcı’nın tercihine bağlı olarak Mutfakinsanlari.com’a verdiği veya Mutfakinsanlari.com’nun erişimine onay verdiği bilgilerdir. Mutfakinsanlari.com, kullanıcılarına daha iyi hizmet sunabilmek için bu bilgileri dilediği sürece, bilgiler tarafınızdan silinse dahi saklayabilir. Ancak Mutfakinsanlari.com, IP bilgilerini yasal süresinden sonra saklamayacaktır.
 37. Mutfakinsanlari.com, Kullanıcı’nın bilgilerini saklama konusunda azami özeni göstermekle beraber Mutfakinsanlari.com tarafından saklanan Kullanıcı verilerinin yer aldığı sisteme izinsiz girilmesi, sistemin işleyişinin bozulması veya değiştirilmesi suretiyle bilgilerinizin elde edilmesi, değiştirilmesi veya silinmesi halinde Mutfakinsanlari.com’nun sorumluluğu bulunmamaktadır. Kullanıcı, Mutfakinsanlari.com’u her ziyaret ettiğinde, IP adresi, işletim sistemi, kullandığı tarayıcı (Explorer, Chrome vs.), bağlantı zamanı, süre bilgileri ve benzeri bilgiler otomatik olarak kaydedilmekte olup; Kullanıcı’nın izni gerekmeksizin elde edilen bu bilgilerin 3. kişilerle paylaşılmamak kaydıyla Mutfakinsanlari.com tarafından kişisel bilgilerinizle ilişkilendirilerek veya anonim olarak kullanılması mümkündür. Bakınız “Data Politikası”
 38. Mutfakinsanlari.com, resmi mercilerden usulüne uygun talep gelmesi halinde Kullanıcı bilgilerini ilgili mercilere iletecektir.
 39. Mutfakinsanlari.com, zaman zaman Mutfakinsanlari.com’a, tanıtım postalarına veya reklamlarına 3. kişilere ait internet sitelerine ilişkin bilgi ve linkleri dahil edebilir. Kullanıcı’nın bu linklere tıklayarak diğer internet sitelerine girmesi halinde söz konusu siteler ya da bu sitelerin uygulamaları Mutfakinsanlari.com’nun kontrolü altında olmadığı gibi bu Sözleşme, erişebilen bu diğer siteler bakımından geçerli değildir. Bu siteler ile sitelerin uygulamalarında yer alan bilgilerin doğruluğuna ilişkin olarak Mutfakinsanlari.com’nun hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır. Bu sitelerde yer alan bilgilerin doğruluğuna, bilgi kullanımına, gizlilik ilkelerine ve içeriğine ilişkin olarak Mutfakinsanlari.com’nun hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır. Bakınız “Gizlilik Politikası”
 40. Kullanıcı, Mutfakinsanlari.com’daki yenilikler ve sair konulardaki reklam ile duyurulardan haberdar olmak istiyorsa Mutfakinsanlari.com’un e-posta gönderim listesine kayıt olabilir. Kullanıcı’nın e-posta gönderim listesinden çıkması için ayarlar menüsünden gerekli ayarları yapması yeterlidir.
 41. Bu Sözleşme’nin uygulanmasından doğabilecek her türlü uyuşmazlığın çözümünde Türk Hukuku uygulanacak olup; İstanbul Merkez (Çağlayan) Mahkemeleri ve İcra Müdürlükleri yetkili olacaktır.
 42. Taraflar, bu Sözleşme’den doğabilecek ihtilaflarda, Mutfakinsanlari.com’nun defter ve kayıtları ile bilgisayar kayıtlarının (e-posta yazışmaları, internet trafik bilgisi ve erişim kayıtları [log] ve benzeri) 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 193. maddesi anlamında muteber, bağlayıcı, kesin ve münhasır delil teşkil edeceğini ve bu maddenin Delil Sözleşmesi niteliğinde olduğunu kabul, beyan ve taahhüt ederler.
 43. Tarafların birbirlerine gönderecekleri bildirimler, Kullanıcı'nın Mutfakinsanlari.com'a bildirdiği adres ve / veya e-posta adresi ile Mutfakinsanlari.com’nun bu Sözleşme’de belirtmiş olduğu adres ve / veya e-posta adresine gönderilecektir. Kullanıcı'nın Mutfakinsanlari.com'a bildirdiği adres ve / veya e-posta adresinde bir değişiklik olması halinde, yeni adres ve / veya e-posta adresini Mutfakinsanlari.com’a yazılı olarak bildirecektir. Mutfakinsanlari.com’un adres ve / veya e-posta adresinde bir değişiklik olması halinde ilgili değişiklik bu Sözleşme’ye aktarılacaktır. Aksi takdirde; Kullanıcı’nın Mutfakinsanlari.com’a bildirdiği adres ile e-posta adreslerine ve Mutfakinsanlari.com’nun bu Sözleşme’de yer alan adres ile e-posta adreslerine yapılacak tebligatlar, geçerli tebligatın tüm hukuki sonuçlarını doğuracaktır. Bakınız “İletişim ve Yardım”
 44. Bu Sözleşme’nin herhangi bir maddesinin geçersiz ya da uygulanamaz hale gelmesi, Sözleşme’nin diğer maddelerini geçersiz kılmayacaktır.
 45. Taraflar’ın bu Sözleşme’den kaynaklanan haklarını kısmen veya tamamen kullanmamaları veya bunlara aykırı hareket etmeleri, hiçbir suretle bu haklardan feragat ettikleri anlamına gelmeyecektir.
 46. Bu sözleşme Mutfakinsanlari.com’un sahip olduğu web sitesi, mobil web sitesi ve mobil uygulamalarını kapsamaktadır.
 47. Bu sözleşme, siteye yeni özellikler eklendikçe veya kullanıcılarımızdan yeni öneriler geldikçe yeniden, önceden tarafınıza herhangi bir bildirimde bulunulmaksızın düzenlenebilir ve güncellenebilir. Bu nedenle, Mutfakinsanlari.com’u her ziyaret edişinizde gizlilik politikasını yeniden gözden geçirmenizi öneririz.
 48. Bu belge en son 01/08/2018 tarihinde güncellenmiştir.

 

“Güvenlik ve Fikri Mülkiyet Politikası”:

Mutfakinsanlari.com web sitesi, mobil site ya da mobil uygulama içerisinde yer alan kullanıcı profillerinin, videolu tariflerin, yazılı tariflerin, içeriklerin, röportajların, haberlerin ve görsellerin (video ya da resim) Mutfakinsanlari.com izni olmadan her türlü yazılı, basılı mecralarda (broşür, ilan, afiş, outdoor ve indoor alanlar, sosyal medya platformlarında ve bunlarla sınırlı kalmaksızın her türlü yazılı – görsel mecralarda tamamen ya da kısmi olarak aynen ya da değiştirilerek yayınlanması ve gösterilmesi yasaktır.

Bu “PORTAL” dâhilinde erişilen veya hukuka uygun olarak kullanıcılar tarafından sağlanan bilgiler ve bu “PORTAL”’ın (sınırlı olmamak kaydıyla "Mutfakinsanlari.com Veri Tabanı", "Mutfakinsanlari.com Ara yüzü", tasarım, metin, imge, html kodu ve diğer kodlar),  tüm elemanları (hepsi birden) "Mutfakinsanlari.com"un telif haklarına tabi çalışmaları olarak anılacaktır. "Mutfakinsanlari.com"’a ait ve / veya "Mutfakinsanlari.com" tarafından üçüncü bir kişiden lisans altında alınmıştır.

 

"Kullanıcı"lar, "Mutfakinsanlari.com" hizmetlerini, "Mutfakinsanlari.com" bilgilerini ve " Mutfakinsanlari.com"’un telif haklarına tabi çalışmalarını yeniden satmak, işlemek, paylaşmak, dağıtmak, sergilemek veya başkasının " Mutfakinsanlari.com"un hizmetlerine erişmesi veya kullanmasına izin vermek hakkına sahip değildirler.

 

İşbu "Üyelik Sözleşmesi" dâhilinde "Mutfakinsanlari.com" tarafından sarahaten izin verilen durumlar haricinde "Mutfakinsanlari.com”’un telif haklarına tabi çalışmalarını çoğaltamaz, işleyemez, dağıtamaz veya bunlardan türemiş çalışmalar yapamaz veya hazırlayamaz.

 

İşbu "Üyelik Sözleşmesi” dâhilinde " Mutfakinsanlari.com" tarafından sarahaten yetki verilmediği hallerde " Mutfakinsanlari.com"; " Mutfakinsanlari.com" hizmetleri, " Mutfakinsanlari.com" bilgileri, " Mutfakinsanlari.com” telif haklarına tabi çalışmaları, " Mutfakinsanlari.com" ticari markaları, " Mutfakinsanlari.com" ticari görünümü veya bu site vasıtasıyla sağladığı başkaca varlık ve bilgilere yönelik tüm haklarını saklı tutmaktadır.

 

“Çerez Kullanım Politikası”:

Çerezler, sabit diske yerleşen ve Mutfakinsanlari.com’un özelliklerinin ve işlevlerinin çalışmasını sağlayan küçük dosyalardır. Örneğin, bu çerezler sayesinde sizlerin cihazlarınızı tanımlamamız, Mutfakinsanlari.com’a girişinizi güvenli hale getirmemiz ve başka bir kişinin hesabınıza başka bir cihazdan girmesini engellememiz gibi güvenlik önlemleri yer almaktadır.

Mutfakinsanlari.com içerisinde yapmış olduğunuz tercihleri kaydetmemizi sağlayan bu dosyalar sayesinde sizlere daha uygun içerikler ve reklamlar göstererek kişiselleştirilmiş bir tecrübe yaşatmaktayız. Kullanmakta olduğumuz çerezler kalıcı çerezler ya da oturum çerezleridir. Kalıcı çerezler, sizin var olan bir kullanıcı olduğunuzu bilmemizi sağlayan ve Mutfakinsanlari.com sitesine giriş yaparken tekrar üyelik bilgilerinizi girmenize gerek kalmadan kolayca giriş yapmanızı sağlar. Oturum çerezleri ise oturumunuz süresince çalışır ve Mutfakinsanlari.com ziyaretinden sonra kullanıcı bilgisayarından silinir. Mutfakinsanlari.com’da reklam veren üçüncü kişilerin çerezleri Mutfakinsanlari.com’un kontrolünde değildir.

 

“Data Politikası”:

Kullanıcılar Mutfakinsanlari.com’da dolaşırken, dolaştıkları sayfalara ve tıkladıkları buton ile bağlantılara ilişkin datalara (ziyaret edilen sayfalar, sayfada kalınan süre gibi bilgiler) ulaşabilmek için kaydedilmektedir. Bu bilgiler kullanıcı kimliğini ortaya çıkarmaz veya doğrudan kullanıcı ile ilişkilendirilmez. Bu bilgiler, Mutfakinsanlari.com hizmetlerinin analiz edilmesi ve geliştirilmesi, kullanımının artırılması, hukuki açıdan gerekli olan durumlarda bilgi sağlanması ile Mutfakinsanlari.com veya üçüncü kişilere ait web siteleri üzerinde kullanıcının ilgisini çekebilecek kampanya, promosyon ve yönlendirmeler için kullanılmaktadır.

 

“Şikâyet Politikası”:

Mutfakinsanlari.com isimli girişim projemiz her geçen gün siz Şeflerimiz ve Mutfak Âşıklarımızın destekleri ile büyümekte. Bu büyümenin sağlıklı olabilmesi ve sizlere uygun bir platform olabilmesi içinse tüm gücümüzle yanlış, çalıntı, rahatsız edici içerik ve yorumların uzaklaştırılması için uğraşıyoruz. Bunun için siz Mutfak İnsanları güveniyoruz ve site içi kullanım kurallarımızı ihlal ettiğini düşündüğünüz içerik ve yorumları bize şikâyet etmenizi önemle rica ediyoruz. Bu tarz kötü içeriklerin sitemizde yer almaması için oluşturmuş olduğumuz ekibimiz ile şikayetlerinizi değerlendirmeye alıyor ve Mutfakinsanlari.com’un güvenli kaldığını belirtmek istiyoruz.

Tarafımıza şikâyet edilen kişiler, yorumlar ya da içerikler detaylı incelenecek olup aşağıda bulunan maddeler taraflarından talep edilebilecektir.

 

“Yorum Kutucuklarının Altına Yazı”:

“Mutfakinsanlari.com”' web sitesi içerisinde yer alan ve kullanıcılar tarafından sağlanan yorum ve içeriklerden “Mutfakinsanlari.com”' web sitesini adminleri, moderatörleri, site sahipleri, ortakları, hissedarları, danışmanları, vb. tüzel ve gerçek kişiler hiçbir şekilde sorumlu değildir. Uygunsuz bulduğunuz içerik ya da yorum için “Şikâyet Et” butonunu kullanabilirsiniz. Konu hakkında detaylı bilgi için “Yorum Kuralları” sayfamızı incelemenizi rica ederiz.

 

“Site İçi Kullanım Koşulları ve Yorum Kuralları”:

Değerli “Mutfakinsanlari.com” kullanıcımız,

 

Sitemiz içerisinde üyeliğinizi devam ettirebilmeniz için ve site içerisinde yazmış olduğunuz yorumlarınızın yayınlanabilmesi için aşağıda yazılı bulunan kurallara uymanızı rica etmekteyiz.

 

 

Esas olarak “Mutfakinsanlari.com” içerisinde yer alan sayfaları hazırlamaktaki amacımız doğru bilgi ve görüşlerin paylaşıldığı profesyonel bir ortam yaratmaktır. Bu sebeple, siz mutfak insanlarından, site içerisinde gerçekleştirilecek yorumların yukarıdaki kurallara uygun olmasını önemle rica ederiz. Yorumlarınızın ve görüşlerinizin site içi kullanım kurallarına aykırı olması durumunda site içerisinde yayınlanmama, aykırı bulunan sayfalarınızın yayından kaldırılma ve üyeliğinizin iptal edilme hakları “Mutfakinsanlari.com” elinde bulunduğunu ayrıca hatırlatmak isteriz. 

 

“İletişim ve Yardım”:

Reklam verme konuları için bilgi@mutfakinsanlari.com e-posta adresimizi,

Bülten bildirimleri için bilgi@mutfakinsanlari.com e-posta adresimizi,

Soru, görüş ve önerileriniz için bilgi@mutfakinsanlari.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.

Mesajlarınız bizim için önemli olup en kısa zamanda tarafınıza geri dönüş yapılacaktır.

 

“Video ve Fotoğraf Çekimleri İçin Şeflerimizle Yapılan Muvafakatname”:

“Mutfakinsanlari.com”’un gerçekleştirmiş olduğu “röportaj” ve “yemek tarifi” kapsamında çekilen ve / veya çekilecek, kendi rızamla kayıt altına alınan / alınacak, şahsımın yer aldığı tüm fotoğrafların ve filmlerin (sesli ve / veya görüntülü – sesli), “Mutfakinsanlari.com”’un belirleyeceği tüm mecralarda web sitesinin insiyatifinde olarak gerekli görülürse isim ve soyadımla birlikte çoğaltılmasına, çoğaltılan nüshaların yayımına, TV, sinema, internet, kablolu ve kablosuz yayınlar, tanıtım, dergi, gazete ilanları, broşür, föy, afiş, outdoor (billboard, rockets, paket üzeri, megalight, plaza board vb.) sosyal medya ve bunlarla sınırlı olmaksızın her türlü yazılı – görsel mecralarda, alt mecralarda istenilen versiyonda (tamamen veya kısmi olarak, aynen veya değiştirerek) kullanılmasına, ses ve görüntü taşımaya depolamaya, yaymaya mahsus araç ve gereçler vasıtasıyla Türkiye’de ve dünya ülkelerinde umuma iletimine / yayımına, BİLABEDEL, sınırsız ve süresiz olarak muvafakat ettiğimi, bu hakları başkasına kullandırmayacağım gibi kendim de kullanmayacağımı, bu kayıtlarla ilgili herhangi bir firma, kişi veya kuruluştan her ne ad altında olursa olsun, herhangi bir hak, hiçbir alacak, talep ve dava hakkımın olmadığını gayrı kabil-i rücu ibra ettiğimi kabul, beyan ve taahhüt ederim.